Ulcerózní kolitida a úprava stravovacích návyků. Jak si pomoci?

Trpíte-li ulcerózní kolitidou, je kromě klasické medikace nebo zvolení vhodné léčby, potřeba také dodržovat určitá dietní pravidla. Jelikož je postiženo tlusté střevo, tak je zkrátka potřeba trávicímu traktu ulevit a zbytečně jej nedráždit. V kombinaci s vhodnou léčbou je to jeden z faktorů, který vám umožní onemocnění zvládat.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Ulcerozní kolitidě

Na co se zaměřit

Umět správně zvládnout toto autoimunitní onemocnění je jedním z klíčů k tomu, jak se pokud možno vyhnout potřebě chirurgického řešení, tedy nutnosti odstranit tlusté střevo. Jak tedy zlepšit svůj zdravotní stav s chronickým zánětem pouze za pomocí úpravy stravy? Zkuste se zaměřit na:

  • Vyváženou stravu
  • Pitný režim
  • Potraviny s obsahem železa

Vyvážená strava je velice důležitá pro to, aby náš organismus měl dostatek potřebných živin z jejich celého spektra. Nevhodný jídelníček vám ale může při ulcerózní kolitidě zhoršit projevy nemoci. Pokud vám některá potravina dělá zjevné problémy při trávení, hledejte, jak ji nahradit.

Mějte nastaven dostatečný příjem tekutin, protože ulcerózní kolitida může organismus přivést do stavu dehydratace. Proto je tolik důležité pravidelně doplňovat tekutiny, a to nejlépe v podobě obyčejné nesycené vody. Doporučit lze ale třeba rovněž zelený čaj.

Při onemocnění střevním zánětem dochází ke ztrátám červených krvinek do zažívacího traktu. Proto je potřeba konzumovat potraviny obsahující železo, abychom zabránili chudokrevnosti. Mezi takové potraviny patří červené maso, ale také kuřecí, luštěniny, vejce, listová zelenina nebo ryby.

Stravujte se pravidelně

To nejlepší, co můžete udělat pro stravování, je jíst malé porce vícekrát denně. Ideálně si rozdělit denní příjem potravy na 5 – 6 menších jídel. Konzumace velkého množství jídla najednou znamená zvýšené riziko křečí v břiše, což je jedním z častých problémů, které doprovázejí ulcerózní kolitidu.

Napsat komentář