Ulcerózní kolitida a typický průběh onemocnění

Ulcerozní kolitida patří mezi nespecifické střevní záněty. Jako pro autoimunitní onemocnění, tedy takové, kdy imunitní systém napadá vlastní buňky, jsou pro něj typické fáze aktivace nemoci a klidové fáze. Autoimunitní onemocnění zkrátka probíhají většinou ve vlnách, které se mohou vystřídat klidně i několikrát za rok, nebo naopak mít průběh v řádu let. Pacient tak může být zdánlivě již bez potíží a nemoc se po několika letech vrátí.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Ulcerozní kolitidě

Průběh ulcerózní kolitidy

V průběhu života pacienta tak dochází k různé míře aktivity chronického zánětu. S tím se pojí míra a charakter obtíží, které nemusí být pouze střevní, ale také mimostřevní (postižení kloubů, očí, lupénka atd.). Existuje menší skupina pacientů, kteří mají průběh nemoci velmi těžký a mají tak velké komplikace i v klidové fázi, ale obvykle je charakteristické střídání ve vlnách, jak jsme uvedli. Fáze nemoci od jejího prvního projevu lze rozdělit na:

  • První ataka
  • Remise
  • Relaps
  • Reaktivace
  • Recidiva

První ataka se objeví v první fázi aktivace nemoci. Zpravidla je tomu u pacientů mezi 20. a 40. rokem věku. První průjem může být nenápadný s trochou krve, proto se často přehlíží. Následuje zhoršení stavu. Období remise znamená vymizení příznaků. Relaps pak představuje opětovnou aktivaci zánětu. Pod termínem reaktivace pak označujeme opětovné postižení již dříve postižené části střeva. U recidivy hovoříme o zasažení nové oblasti.

U některých pacientů onemocnění vyústí v odstranění tlustého střeva nebo jeho části. Někdy se tak stane již u první ataky. Řešením je potom umělý vývod střeva, který musí mít pacient natrvalo. Existuje už ale také modernější chirurgická metoda.

Jaké jsou spouštěče onemocnění?

Jelikož se jedná o autoimunitní reakci organismu, tak to je pro současnou medicínu stále velká neznámá. Může se ale jednat o mnoho faktorů, počínaje prodělanou infekcí, její následná léčba antibiotiky, až po typické spouštěče jako je nadměrný stres a další psychické problémy, nebo konzumace alkoholu či kouření. Pokud se u vás někdy již nemoc projevila, může být faktorem také nevhodná strava, ve které je nedostatek vlákniny a rybích tuků.

Napsat komentář