Ulcerózní kolitida a příčiny chronického střevního onemocnění

Stále častěji se v populaci objevují tzv. idiopatické střevní záněty (IBD), které mají do značné míry souvislost s naším způsobem života. Vědci zjistili, že onemocnění jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova nemoc, se nejčastěji projevují u lidí, kteří mají sedavé zaměstnání. Mnohem méně pak u těch lidí, kteří pracují manuálně.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Ulcerozní kolitidě

Nejen absence pohybu

Pohyb zkrátka střevům svědčí. Možná jste si někdy sami všimli, že pokud se celý den pořádně nehýbete a pak si trochu zacvičíte, protáhnete trup, uděláte pár sed-lehů, tak střeva začínají pracovat. Běžně se stane, že si člověk uleví, nebo si následně zajde na toaletu. Proto je pohyb základem i pro zdravá střeva. Ulcerózní kolitida, na kterou se zaměřujeme v tomto článku, ovšem má samozřejmě celou řadu dalších příčin. Patří mezi ně zejména:

  • Faktor dědičnosti
  • Prodělání infekce

Pokud se někde ve vaší rodině vyskytly idiopatické střevní záněty, tak se zvyšuje riziko onemocnění. Obecně dědičnost je jeden z důležitých předpokladů pro vznik autoimunitních onemocnění obecně. Je zde také zvýšené riziko mezi jednovaječnými dvojčaty. Zde pokud je choroba diagnostikována u jednoho z nich, velice často tomu tak bude i v případě druhého dvojčete.

S autoimunitními onemocněními, jako je ulcerózní kolitida, bývá také často spojována možnost prodělání těžkého infekčního onemocnění. Některé zdroje v této souvislosti hovoří třeba i o autoimunitní reakci organismu vyvolané antibiotiky, ale tyto informace nejsou průkazné. Jednoduše pokud tělo bojuje s infekcí, je možné, že ve snaze nemoc zvládnout mohou být reakce imunitního systému pozměněny natolik, že začne napadat vlastní buňky.

Strava a další faktory

Pokud konzumujete málo vlákniny a máte malý příjem omega 3, a naopak jíte mnoho masa a mléčných výrobků, může to stát za rozvojem střevního zánětu. Mnoho nemocí bývá spojováno také s psychickými problémy a stresem, nejinak je to zde. Svou roli mohou hrát civilizační zlozvyky jako kouření a alkohol.

Napsat komentář