Ulcerózní kolitida a obvyklé mimostřevní příznaky

Ulcerozní kolitida je nepříjemné autoimunitní onemocnění, resp. idiopatický zánět tlustého střeva, se neprojevuje pouze častým nutkáním na toaletu, bolestmi břicha, průjmy či krví ve stolici. Kromě toho má onemocnění řadu mimostřevních příznaků. Jedná se o tzv. druhotné projevy této autoimunitní choroby.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Ulcerozní kolitidě

Mimostřevní příznaky onemocnění

Pro autoimunitní onemocnění je typické, že se projevují v organismu na mnoha frontách. Hlavní projevy mohou na chvíli ustoupit do pozadí, aby je vystřídaly druhotné komplikace. Mezi typické mimostřevní projevy patří:

  • Postižení kloubů
  • Onemocnění žlučových cest
  • Postižení očí

Klouby trpí u mnoha autoimunitních onemocnění. V tomto případě dochází k tvorbě zánětlivého výpotku, který spouští zánětlivý proces. Postiženy jsou jak velké klouby, tedy kolena a kyčle, tak malé klouby na rukou a chodidlech. Zasaženy bývají rovněž obratle. Tyto problémy mohou mít např. také pacienti s Crohnovou nemocí.

Žlučové cesty jsou postiženy u pacientů s ulcerózní kolitidou velice často. Žlučovody jsou postiženy záněty, může se přidat onemocnění jater. Vzhledem k tomu, že se jedná o kritické části lidského organismu, tak je závažnost těchto komplikací vysoká.

Dále mohou pacienti s ulcerózní kolitidou trpět na problémy se zrakem. To bývá často způsobeno záněty duhovky a rohovky. Takové komplikace mohou dle stupně závažnosti skončit až poškozením zraku ve značném rozsahu.

Lupénka a ulcerózní kolitida?

Lidé, kteří trpí na ulcerózní kolitidu nebo Crohnovu nemoc, mohou mít problémy také s lupénkou. To je další autoimunitní onemocnění, zde se však může ukázat jako jeden z mimostřevních příznaků třeba právě ulcerózní kolitidy. Nejčastěji se objevuje na předloktí nebo v oblasti bérců. Kromě lupénky se mohou objevit také další kožní komplikace jako jsou vředy a následné jizvy, případně afty, které se ale častěji vyskytují u pacientů s Crohnovou chorobou.

Napsat komentář