Ulcerózní kolitida a její typické střevní příznaky

Patří mezi idiopatické střevní záněty (IBD), což jsou autoimunitní onemocnění chronického charakteru, která postihují trávicí trakt. Přesněji se označuje jako idiopatická proktokolitida, jinak známá tedy jako ulcerózní kolitida. V případě této nemoci se postižené oblasti lidského těla omezují na tlusté střevo a konečník. V tomto článku se podíváme na to, jaké jsou symptomy provázející toto onemocnění.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Ulcerozní kolitidě

Střevní příznaky ulcerózní kolitidy

Nejčastěji začíná onemocnění právě v oblasti zmíněného konečníku, dále se síří na tlusté střevo a ojediněle může zasáhnout i oblast zakončení tenkého střeva (terminální ileum). Onemocnění zasahuje sliznici střeva, kterou poškozuje a působí na ní vředy. Jako pro většinu autoimunitních onemocnění, také zde je typické, že se střídají klidové fáze s fázemi aktivace, které nazýváme jako tzv. ataky.

Onemocnění se projevuje průjmy, vždy je postižena oblast konečníku. Vzhledem k tomu, že je tato oblast drážděna aktivním zánětem, tak vyvolává nutkání stolice. Pacient ovšem obvykle vyloučí jen minimální množství, zato je doplněna o hlen a čerstvou krev. Právě hlen a krev má svůj původ v hnisavých vředech na povrchu sliznice střeva, které mohou krvácet a také vylučují hlen a hnis. Typickými střevními příznaky tedy jsou:

  • Bolesti břicha a křeče
  • Průjem s krvácením z konečníku
  • Nevolnost

Obvyklý průběh potíží

Všechny tyto typické příznaky jsou doplněny horečkou, případně ztrátou chuti k jídlu. Pokud je onemocnění již v pokročilém stádiu, může mít pacient stolici i více než patnáctkrát za den. Vyprazdňování je bolestivé, a ne vždy se musí jednat o řídkou stolici. Vždy je každopádně potřeba provést vyšetření, nejlépe kolonoskopii. Tím se vyloučí, zda například krev ve stolici není původem z hemeroidů. Příznaky mohou totiž často charakterizovat mnoho různých zdravotních potíží.

Napsat komentář