Ulcerózní kolitida a její diagnostika. Jaké metody se používají?

Chronický zánět tlustého střeva, tedy ulcerózní kolitida, propukne nejčastěji u pacientů mezi 20. a 40. rokem a prvotní potíže v podobě malého průjmu s příměsí krve bývají často přehlédnuty. Kdykoliv se vám však objeví krev ve stolici, je potřeba to důkladně vyšetřit. Mnoho lidí se obává vyšetření nebo se stydí o problému s lékařem hovořit, to je však samozřejmě chyba.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Ulcerozní kolitidě

Vyšetřovací metody

Existuje několik diagnostických metod, pomocí kterých lze určit nebo vyloučit onemocnění ulcerózní kolitidou. Jelikož příznaky nemoci mají běžně mnohoznačný charakter, samotná informace o průjmu a krvi ve stolici od pacienta nepostačuje. Zpravidla se tak lékaři spoléhají na:

  • Vyšetření stolice
  • Hematologické vyšetření
  • Endoskopii

Při vyšetření stolice se vylučuje možnost bakteriální infekce, případně infekce způsobené parazity nebo viry. Jejich projevy totiž mohou být snadno zaměněny s příznaky ulcerózní kolitidy či třeba Crohnovy nemoci.

Typické je také vyšetření krve, které se dělá prakticky vždy ve všech případech. Lze z něj vyčíst zvýšení některých krevních hodnot. Ty nám však mohou napovědět pouze něco málo o přítomnosti zánětu v těle, např. dle zvýšeného množství bílých krvinek. Neprokáží ale idiopatické střevní záněty. Jde tedy hlavně o doplňkové vyšetření.

Naprosto zásadní je naopak vyšetření endoskopickými metodami. Zde tedy konkrétně kolonoskopie, kdy se zavede sonda skrz konečník. Lékař má tak možnost se prostřednictvím kamery přímo podívat na sliznici střev. Lze provést také odběr tkáně k další analýze, která spolehlivě určí povahu zánětu.

CT, rentgen, ultrazvuk

Při vyšetření mohou být použity také zobrazovací metody. Nejčastěji rentgen tlustého střeva, kde lze sledovat oslabení střevních stěn, případně reliéf střeva. Vyšetření prozradí některé abnormality. CT, tedy počítačová tomografie, pak umí zobrazit změny zánětu a rozsah postižení.

Napsat komentář