Léčba ulcerózní kolitidy. Jaké možnosti nabízí současná medicína?

Ulcerozní kolitida se obvykle léčí kombinací medikamentů a odpovídající životosprávy. Používají se protizánětlivé léky a často také kortikoidy. V některých případech lze nasadit biologickou léčbu. Závažné případy se řeší operativně. Pokud se nemoc neléčí, tak mohou v tlustém střevě vznikat srůsty a zúžení, které mohou vyústit až v jeho neprůchodnost. To následně může vést k život ohrožujícímu stavu, kdy pronikají bakterie do břišní dutiny. Takový stav obvykle končí smrtí.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Ulcerozní kolitidě

Nejčastěji nasazovaná léčba

Pokud se nemoc neléčí, tak je také zánět živnou půdou pro rakovinné bujení. Proto je v případě diagnózy ulcerózní kolitidy potřeba dbát doporučení lékařů, přijmout léčbu a důslednou dietu. Autoimunitní choroby, jako je ulcerózní kolitida, se dnes bohužel neléčí k trvalému vyléčení. Jde pouze o mírnění příznaků. Lékaři bohužel stále nevědí, co vlastně za autoimunitní reakcí organismu vězí. Obvyklá léčba je:

  • Aminosalicyláty
  • Kortikosteroidy
  • Imunosupresiva

Aminosalicyláty (ASA) jsou základním prvkem při léčbě ulcerózní kolitidy. V dnešní době se k tomu používá mesalazin. Předepisuje se při léčbě všech druhů nespecifických střevních zánětů. Jedná se o 5-aminosalicylovou kyselinu, 5-ASA. Její účinky jsou protizánětlivé. Užívání léku je důležité jako prevence vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku, která je u pacientů s ulcerózní kolitidou rizikovým faktorem. Lék slouží také jako doplněk biologické léčby.

Kortikosteroidy a Imunosupresiva jsou skupiny léků, které se používají u těžkých forem onemocnění. Mají široké spektrum vedlejších účinků. Kortikosteroidy jsou bohužel u nás stále běžně používány na úkor šetrnější (ale dražší) biologické léčby. Imunosupresiva potlačují funkci imunitního systému, čímž tlumí jeho autoimunitní reakci.

Biologická léčba

Její nasazení je zpravidla podrobeno velkému zkoumání. Používá se hlavně u těžkých případů, kdy není jiné cesty, protože tento druh léčby je drahý pro pojišťovny. Je to nicméně nejšetrnější forma léčby, při které se používají látky přirozené našemu organismu.

Napsat komentář