Biologická léčba ulcerózní kolitidy pod drobnohledem

Ulcerozní kolitida a její léčba pomocí látek, které se přirozeně vyskytují v našem těle, byla v řadě lékařských oborů doslova přelomem v dosavadní konvenční léčbě. Nejinak je tomu v případě nespecifických střevních zánětů. Je však třeba jedním dechem dodat, že ani biologická léčba není zázrakem. Je řada případů, kdy pacient neměl kladnou odezvu na podávané léky. U každého pacienta je také průběh léčby jiný.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Ulcerozní kolitidě

Odezva pacientů na léčbu je různá

Jelikož pacienti reagují na podávanou biologickou léčbu různě, je možné, že někdo pocítí zlepšení během několika dní, zatímco v jiném případě bude reakce mnohem vleklejší. Dnes už existuje ale několik přípravků, které lze vyzkoušet. Jsou to např.:

  • Inflifimab (Remicade)
  • Golimumab
  • Vedolizumab (Entyvio)

Pokud jeden selže, lze tedy vyzkoušet jiný. Nejčastěji se u nás používá první jmenovaný s obchodním názvem Remicade. Jde také o nejstarší formu přípravku, která se k léčbě používá. V posledních letech je ale dostupný také novější golimumab. Od roku 2016 je k dispozici rovněž vedolizumab, který využívá antiintegrinové protilátky.

Cena léčby a výsledky

Problémem biologické léčby je její cena, proto se často volí až po selhání typických metod, jako jsou kortikosteroidy. Těmi se zvládají i těžké formy onemocnění a teprve vyskytne-li se u pacienta výrazná negativní reakce na léčbu nebo si organismus na léky přivykne do té míry, že přestávají účinkovat, nastupuje varianta biologické léčby.

V případě ulcerózní kolitidy je kladná reakce na biologickou léčbu při prvním podání okolo 70 – 80 %. Bohužel ani tato forma léčby však nedokáže všem pacientům zajistit trvalé výsledky. U 10 – 15 % pacientů ročně dochází ke ztrátě jejího efektu. Nelze však popřít, že se jedná o nejšetrnější metodu k lidskému organismu, která sice také může mít vedlejší účinky, ale ve srovná s kortikosteroidy je to velký posun.

Napsat komentář