Vznik a původ materiálu, ze kterého se pedig vyrábí

Rádi byste začali vyrábět něco z pedigu, ale slyšíte tento název poprvé v životě a zajímá vás, o co jde? Nebo už pletete a chcete zjistit více zajímavých informací o materiálu, ze kterého tvoříte? Potom se pojďte podívat zblízka na pedig, způsob jeho získávání a zpracování, abyste věděli, jak vznikaly tyto proutky, ze kterých se dají plést krásné košíky i další výrobky.

x

Chci získat 4 videa ZDARMA >>>

x

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

Odkud materiál na pedig pochází?

Pedig se vyrábí z liánovité palmy, která se nazývá „Calamus rotang“. V rámci obchodních a nábytkářských termínů ho můžete znát spíše pod označením ratan nebo rákos. Materiál se těží v subtropickém pásmu, převážně v oblasti jihovýchodní Asie a ten všeobecně nejkvalitnější pochází z Indonésie; k nám se tedy dováží, nepěstuje se zde. Existuje více než 600 druhů ratanových palem. Na pedig jsou však využívány pouze tři druhy, jejichž rostliny jsou obvykle k tomuto účelu cíleně pěstovány. Ratanové pruty mohou dosahovat dálky až 200 metrů, ale pro pedig se využívají jen střední části, které nejsou příliš měkké ani tvrdé – ostatní se zpracovávají jiným způsobem, například při tvorbě nábytku. Pruty jsou po otrhání zelené a až při sušení a sýření začnou měnit barvu na typickou žluto-hnědou.

Jak je materiál zpracovávaný?

Pedig se prodává jako pruty, ze kterých následně pleteme. V nabídce najdeme rozměry s tloušťkou od 1 mm do 10mm. Tyto pruty dané velikosti však nerostou přímo na palmě, ale zpracovávají se protlačováním silného dřeva přes stroj s noži. Čepele nožů jsou přesné a několikrát denně ostřené. Celkově se z ratanu vyrábí řezem několik různých výrobků:

  • Pedigová šéna
  • Pedigová páska
  • A samozřejmě kulatý pedig

Pedig lze jako materiál koupit v pásce s plochým průřezem, lesklé na lícové straně a hrubé na rubové, kterou nalezneme i pod názvem pedig band, nebo už tvarovaný jako šény – ty mají z lícové strany zaoblení. Pro nás důležitým výrobkem jsou však především pedigové proutky, ze kterých lze plést krásné výrobky.

x

Chci získat 4 videa ZDARMA >>>

x

Napsat komentář