Výběr proutků podle kvality a péče o její udržení

Tvoření krásných výrobků z pedigu je lákavé. Než se však do něj pustíte, je třeba na úvod vědět pár jednoduchých, ale velice důležitých informací, jak proutky vybírat a jak uskladňovat. Při správné manipulaci vydrží mnoho let a kvalitní materiál zase zaručí, že budou po celou dobu vypadat velice hezky.

x

Chci získat 4 videa ZDARMA >>>

x

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

Označení kvality prutů

Jelikož se jedná o čistě přírodní materiál, do jehož růstu není nijak zasahováno, nikdy nenajdeme pruty stoprocentní kvality bez vady. Určité nepřesnosti například v barvě však k pleteným výrobkům patří a dodávají jim to jedinečné kouzlo. Celkově můžeme pedig rozdělit na několik kategorií podle jeho kvality a ceny – ta nejlepší je velice drahá a využívá se jen výjimečně.

  • AAA – kulatý tvar, jedna barva, přesný rozměr, konce do roviny zastřiženy, délka min. 180 cm
  • AA – mohou být mírné nepřesnosti například v barvě nebo tvaru, délka cca 120 cm
  • AB – tmavší barva, jsou možné vady, ne však u více než 30% kusů, pruty mohou být i 100 cm
  • BC – velmi tmavé, vytřízené při výrobě kvalitnějších kusů, lámavé, zpracovává se přímo v Asii

Pokud si budeme pořizovat barvený pedig, najdeme ho většinou v kvalitě AB a pochází obvykle z Číny. Ten kvalitnější barvený zařaditelný do kategorie AA má původ v Indonésii. Kvalita jeho barvy je navzdory dobrým proutků nižší, než u těch Čínských. Vypadají na první pohled bledší a také nanesenou barvu pouštějí.

Správné zacházení a uskladnění

Vždy je nutné u každého proutku posoudit, zda není příliš poškozený a zda jej lze použít pro pletení. Ať už si vyberete proutky z jakékoliv kategorie, pamatujte,  že viditelné vady na nich se již nezlepší. Naopak se mohou vinou špatné manipulace ještě zhoršit nebo mohou vzniknout nové. Materiál je v suchém stavu křehký a proto dávejte při manipulaci s ním pozor, aby se nepolámal. Pedigu také, stejně jako každému proutí, vadí přímé slunce. Skladujte jej proto na stinném místě; tam vydrží bez vady i několik let. Neukládejte ho do igelitu – ideální jsou prodyšné boxy, proutěné koše nebo papírové pytle.

x

Chci získat 4 videa ZDARMA >>>

x

Napsat komentář