Poměr tuhosti proutků mezi osnovami a výpletem

Po několika málo zkušenostech, kdy budete s pedigem tvořit, jistě poznáte, že některé pruty mají jinou tvrdost než jiné. Mnohdy jako začátečník hůře odhadnete dobrý poměr mezi tuhostí jednotlivých částí koše a tudíž se vám může výrobek začít deformovat. Proto vám přinášíme základní informace, jak s tuhostí pracovat a jak ji cíleně používat.

x

Chci získat 4 videa ZDARMA >>>

x

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

Rozdělení tužších a měkčích částí

S měkčími proutky pedigu se všeobecně lépe manipuluje a snadněji se tvarují. Ty pevnější zase lépe drží nastavený tvar a zpevňují celý výrobek, aby nebyl tolik pružný. Z toho důvodu je všeobecně vhodné ohebný pedig používat pro oplet a ty tužší typy se zase hodí pro konstrukční osnové pruty. Před začátkem si tedy vždy roztřiďte materiál a určete si, jak jej budete používat.

Jak a proč zvyšovat tuhost?

Vyšší tvrdosti můžeme dosáhnout tím, že použijeme silnější pruty. U osnovních vypadá jejich šířka v poměru k opletu kolikrát i vizuálně velice hezky a zajímavě. Další možností je pak zdvojení osnovních prutů – jednoduše dáme dva k sobě a budeme s nimi pracovat tak, jako by byly jedním jediným. Zdvojení má i výhodu v tom, že se s ním nejen snadněji pracuje a koš se nedeformuje, ale také se s ním snadno hotový výrobek zakončuje. Zvýšení tuhosti využijeme zejména v situacích, kdy pleteme koš, který se hůře formuje díky svému speciálnímu tvaru. To může být například:

  • Koš velmi vysokého tvaru
  • S prohýbáním a jiným tvarováním
  • S osnovami umístěnými blízko u sebe

Vliv tuhosti na celkový výsledek

Košík, ošatku a jiné výrobky, které spletete z drobnějších a ohebnějších proutků, budou pružnější. Ty s pevnou konstrukcí v podobě silných a zdvojených osnov i tlustějších opletů budou zase pevné a málo ohebné. Vliv na celkové vlastnosti hotového výrobku má pak i velikost jednotlivých mezer v opletu nebo způsob pletení.

x

Chci získat 4 videa ZDARMA >>>

x

Napsat komentář