Napojování pedigu křížením a zatloukáním proutků

Jak je asi všem jasné, při oplétání si určitě nevystačíte s jedněmi proutky. Čím delší zvolíte, tím hůře se vám s nimi bude zpočátku manipulovat, ale tím déle vám vydrží. Každopádně jich stejně budete potřebovat více. Bude tedy nutné je na sebe navázat. Pojďme se proto podívat na dva snadné způsoby, jak hezky a co nejméně viditelně vyřešit problém spojů.

x

Chci získat 4 videa ZDARMA >>>

x

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

Přechod by neměl být viditelný

Jak jste si mohli všimnout u některých výrobků z proutí, které uvidíte v obchodě, mají na sobě v některých případech hodně viditelné konce prutů. Při ručním pleteni s pedigem však tento efekt nemusí vůbec vznikat a můžete se díky plynulému napojení naučit udělat mezi dvěma pruty téměř neviditelný přechod. Mezi jednoduché, ale přitom pevné, hezky vypadající a efektivní způsoby patří:

  • Křížení
  • Zatloukání

Způsob křížení

Nejsnadnějším a často využívaným způsobem je křížení. Při křížení oplétací prut neprovlékáme zpět do přední strany, ale necháme ho v té rubové, kde na sebe budou proutky navazovat a nebudou nekazit estetický vzhled lícové strany. Délkou by měl přesahovat výrazně osnovu, za kterou byl propleten. Na toto místo přiložíme nový oplétací proutek, se kterým budeme následně pokračovat v práci a využívat ho místo toho původního. Nově přidaný pedig je třeba rukou přidržovat na místě, než bude na řadě s pletením, aby nehrozilo jeho vklouznutí díky zatím nestabilnímu upevnění – při dalším pokračování v opletu již bude pevně držet. Z vnější strany není napojení viditelné. Po dokončení celého opletu větší přečnívající části napojení ustřihneme. Je však třeba dávat pozor, aby byly prut vždy zapřené za osnovu, aby nehrozilo rozmotání.

Způsob zatloukání

U hustého opletu zatloukání vypadá velice hezky a neruší dojem ani z jedné strany pedigového výrobku. U řídce omotané a tudíž průhledné stěny však je vidět z obou stran. Provedení zatloukání spočívá v ohnutí končícího proutku a zasunutí k osnově. Aby se oplet nevyboulil, je obvykle zapotřebí proutek zalomit. K tomu se využívají kulaté kleště. Před zasunutím je možné místo vedle osnovy rozšířit šídlem.

x

Chci získat 4 videa ZDARMA >>>

x

Napsat komentář