Namáčení pedigu – proč je důležité a jak ho správně provést?

S proutky pedigu je pletení v porovnání s například vrbovým proutím výrazně snadnější. Aby se nám dobře pracovalo, je třeba nejen koupit kvalitní pedig, vytřídit případné poničené pruty, ale také připravit materiál na použití – vše spočívá v jednoduchém namáčení ve vodě. Díky vlhkosti získává vlastnosti vhodné pro pletení.

x

Chci získat 4 videa ZDARMA >>>

x

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

Práce se suchým pedigem

Obvyklým problémem při pletení bývá, že se nám již nechce přerušovat rozdělanou práci kvůli namáčení prutů, byť nutnost zvlhčování je jedna z prvních informací, kterou se začátečník při práci s pedigem dozví. S téměř suchým pedigem se dá totiž také plést a dílo může ve výsledku vypadat také hezky. Namáčení má však řadu nepopiratelných výhod:

  • Snižuje praskavost prutů
  • Materiál se netřepí a nechlupatí

Snadnější lámavost a náchylnost k praskání můžeme bez dodatečného navlhčení poznat zejména tam, kde pruty výrazně ohýbáme – například v zavírce. Další výhoda namáčení je minimalizace třepení. Kvůli chlupům se nejen o něco hůře plete, ale také nevypadají esteticky vůbec hezky. Pokud se jich chceme zbavit, je možné je ostříhat nebo opálit, ale výtvor, který nemusel být díky namáčení takto upravován, vypadá znatelně lépe.

Postup namáčení

Proutí pedigu je třeba poctivě namočit ještě před zahájením celé práce. Budeme k tomu potřebovat především velkou nádobu. Čím větší čím lepší, abychom nemuseli proutky, které mají v suchém stavu vyšší lámavost, zbytečně ohýbat a riskovat tak jejich prasknutí. Teplota vody by měla být na dotyk příjemná – ani horká ani studená. Prvotní namočení trvá dle síly jednotlivých prutů pět až deset minut. Během pletení nám začne materiál logicky vysychat. Proto je nutné zvlhčovat minimálně ty části, se kterými pracujeme, ideálně v menší míře celý rozpracovaný výrobek. Pokud nestihneme práci dokončit v jeden den, je následně nutné dobře namočit vše od začátku.

x

Chci získat 4 videa ZDARMA >>>

x

Napsat komentář