Jak na barvení pedigu v domácím prostředí?

Je možné zakoupit již nabarvený pedig, ale ne vždy seženeme přesný odstín, který bychom chtěli nebo ne v požadované tloušťce. V tom případě si můžeme jednotlivé přírodní proutky nabarvit doma. Pedig barvíme před pletením, aby nedošlo k tomu, že v místech, kde se ve výrobku jednotlivé pruty dotýkají, vznikala místa, která nejsou barvou pokrytá.

x

Chci získat 4 videa ZDARMA >>>

x

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

Co budeme pro barvení pedigu potřebovat?

Jedná se o materiál, který se snadno barví i v běžných domácích podmínkách. Při barvení je dobré si svazek proutků rozdělit na více částí a nevkládat celé balení naráz, protože by se prostřední pruty ve svazku tak dobře neprobarvily. Před barvení si připravíme vše potřebné. Budeme potřebovat jen jednoduché vybavení:

  • Barvy na textil (Duha, Iberia, Druchema)
  • Ocet
  • Nádobu
  • A samozřejmě přírodní pedig

Instantní barvy lze různě kombinovat a vytvářet z nich mícháním nové. Množství určuje intenzitu barvy – pro pastelové odstíny například použijeme méně prášku, pro zářivé zase více. Počítejte také s tím, že výsledek bude díky krémové barvě pedigu mírně jiný, než kdybychom barvu nanášeli na bílý podklad. Velikost nádoby nebo hrnce závisí na tom, kolik proutí budeme naráz barvit. Pokud máte na výběr, volte raději větší.

Postup barvení

Připravíme barvu ve vodě dle návodu výrobce. Typy, které vyžadují vaření, přivedeme k varu a pak nádobu stáhneme z plotny. Pedig vaření snese, ale jen na krátkou dobu (cca 3 minuty). Vyvařené proutky bývají i ohebnější a lépe se s nimi pracuje. Ve vodě je necháváme zhruba půl hodiny – později již další barvu do sebe ani nenasáknou. Nabarvený pedig je třeba opláchnout, aby nešpinil ruce, místnost i sousední pruty při pletení. Následně je třeba barvu zafixovat. To se provádí octovou lázní nebo speciálními fixačními prostředky z obchodů. Čerstvě nabarvené proutí necháme před prvním pletením vyschnout na dobře větraném místě, aby se nezapařilo a neplesnivělo. Počítejte s tím, že při sušení mírně zesvětlá.

x

Chci získat 4 videa ZDARMA >>>

x

Napsat komentář