Stručná historie ručního paličkování u nás i ve světě

Výroba krajek se dá bez nadsázky nazvat pokladem České republiky, protože je zde toto umění silně zakořeněno. V průběhu času si získávalo stále nové nadšence a jinak tomu není ani dnes – i v uspěchaném dvacátém prvním století si mnozí rádi v klidu sednou a vyrobí díky svým šikovným rukám něco krásného. Podívejme se ale do minulosti české paličkované krajky.

Paličkování – Úvodní video

X

X

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

X

Začátky ručního paličkování ve světě

Přesný datum vzniku paličkovací techniky není známý, ale první doklady krajek se historici datují už do 15. století. Nejstarší krajkové techniky vznikaly v jiho-západních částech Evropy a také si obvykle nesou název dle krajiny, ze které pocházejí. O prvenství a pověst „kolébky paličkované krajky“ se hádají hned tři národy:

  • Italové
  • Vlámové
  • Španělé

Historie paličkování v České republice

Do našich končin se paličkovaná krajka a umění její výroby dostali nejspíše o něco později, konkrétně první písemná zmínka o nich pochází z 16. století. První krajkářská škola pak byla založena v roce 1889 ve Vamberku a stále svou činnost provozuje. Česká tradiční krajka si postupně získávala oblibu i ve světě a jako jedna z mála se nakonec dokázala rozvinout na krajku moderní. Největší boom, stejně jako v ostatních zemí, zaznamenala v 17. a 18. století, kdy byla hojně vyhledávaná šlechtou, důstojníky, kněžími i panovnickými rody.

Moderní design v ČR a paličkování

Ani v moderní době není paličkování přežitek nebo jen zábava na dlouhý večer. Dnes stále najdeme u řady českých designerů paličkované vzory. Příkladem může být Monika Drápalová a její vintage kolekce z roku 20114, kde pracovala se starými krajkami nebo Zuzana Kubíčková, která v kolekci Travel Suits (2011) dokonce historické krajky sesbírala v antikvariátech a na bleších trzích. Nové krajky tvořil například Filip Jakab v kolekci Candy Yuun (2013) jako expresivní pokrývky hlavy. Na české scéně s nimi dále pracuje designérka a profesorka UMPRUM Liběna Rochová a dlouhodobě i návrhářka Klára Nademlýnská.

X

Napsat komentář