Příprava podvinku se vzorem na herduli a efektivní práce s ním

Podvinek znamená vzor, který budeme paličkovat a který si jako překreslený návod připevňujeme na herduli – vál, na kterém paličkujeme. Podvinek nám říká, kam zapíchnout špendlíky, kudy vést nit a také, kde bychom měli celé dílo začínat tvoři a kde bychom měli končit. My si nyní ukážeme, jak s těmito vzorovými návody pracovat.

Paličkování – Úvodní video

X

X

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

X

Jak podvinek připravit?

Podvinek si můžete buď zakoupit již připravený, nebo si vyrobit svůj vlastní. Obvykle bývá nakreslený na papíře do kopírky nebo jemnějším pauzovacím papíře. Aby se při práci netrhal a držely v něm špendlíky, podložíme si ho kartonem – výborné jsou k tomuto účelu krabičky od čajů či bonboniér. V případě, že krajku budeme tužit, nesmíme zapomenout na průhlednou fólii, aby se do hotového díla působením vlhkosti nevsákla barva z kartonu. Celkem se tak podvinek skládá z několika vrstev:

  • Tvrdý podklad
  • Samotný vzor na papíře
  • Průhledný kryt
  • A navrch samozřejmě bude vznikat naší zásluhou krajka

Pokud se nám s bílou krajkou špatně pracuje na bílém papíře, můžeme barvy prohodit a použít černý podklad. Barevné krajky na bílém pozadí bývají vidět dobře. Když máme podvinek připravený, připevníme ho na herduli. Je třeba si pamatovat, zejména pak při tvorbě znaků a písmen, že šablona podvinku je zrcadlovým obrazem výsledné krajky. Otočením z rubu, kde se nechávají uzlíky, se pohled na krajku změní.

Než začnete paličkovat podle podvinku

K zakoupení nebo ke stažení na internetu je mnoho podvinků. Některé jsou přehledné a podrobně popsané, u jiných si musíte postup rozmýšlet. Vždy je dobré zvážit předem, zda konkrétní krajku vhledem ke svým dovednostem zvládnete. Obvykle začátek bývá vyznačen písmenem „Z“ a zvýrazněné body jsou symbolem pro umístění špendlíku, někdy bývají doplněny čárkami, které značí počet párů k zavěšení na jeden špendlík. U náročnějších míst můžeme najít i detailní přiblížení nejtěžších částí.

X

Napsat komentář