Po stopách strojního paličkování – jak vznikalo v České republice a ve světě?

Strojní výroba je výrazně rychlejší a levnější způsob tvorby krajek, než ruční paličkování. Některé strojové výrobky jsou tak dokonalé, že je i odborníci mohou považovat za ruční díla. Strojová technika ale nikdy nepřinese tu zábavu a dovednost, které se můžeme naučit. Přesto rozhodně stojí za zmínku a v dějinách měla velký vliv na celý obor krajkářství. Pojďme se tedy proto podívat na její historii v České republice i ve světě.

Paličkování – Úvodní video

X

X

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

X

Vývoj krajkářství ve světě

Domovem strojového paličkování je Anglie. Za nejstarší stroj na tkané krajky považujeme vynález Angličana Heathcoata z roku 1808, který uměl vyrábět tyl. Už o 30 let později vynalezl Angličan Leavers stroj, jež věrně napodoboval paličkování s pomocí člunečků s přízí, která se protahuje mezi osnovními nitěmi se schopností vytvořit i ty nejtěžší vzory. Od poloviny 20. století začaly být strojově paličkované krajky nahrazovány průhlednými textiliemi zhotovenými na rašlových strojích a klasické paličkování se opět stalo z velké části záležitostí šikovných rukou.

Pohle do České republiky

V České republice je strojová výroba paličkovaných krajek nejvíce koncentrovaná na jižní Moravě. Z historického pohledu se začala rozvíjet v období průmyslové revoluce. V Letovicích začala fungovat manufaktura už v 30. letech a byla tehdy první svého druhu na evropském kontinentě. Stroje sem byly dováženy tajně z Anglie, která si tehdy svůj vynález chránila a vývoz krajkářských strojů trestala dokonce smrtí. Za první světové války zájem o krajky dočasně opadl a strojové paličkování bylo obnoveno až v roce 1946 se vznikem národního podnik Tylex. Pod něj se přesunula výroba z:

  • Letovic
  • Krušných hor
  • Vamberecka

Do dvou let došlo k přestěhování úplně všech strojů a výroby paličkovaných krajek do tohoto závodu v Drnovicích. Tamní továrna funguje se stejným výrobním zaměřením dodnes, ale již pod názvem Topak a nezávisle na bývalém Tylexu. Používány jsou tradiční stroje na zhotovení krajek, které pocházejí ještě z doby císařství Rakouska-Uherska.

X

Napsat komentář