Plátno – vzor vhodný pro začátečníky

Pokud zvládáte základní pohyby paličkami a zkusili jste si už s úspěchem upaličkovat řetízek, je tu první vzor, který by se dal považovat za pravou krajku, se kterou si již můžete něco ozdobit, a přitom není o nich náročnější. Přinášíme vám hned dva typy – takzvaně „plátno na očka“ a o něco těžší „plátno za dva páry“.

Paličkování – Úvodní video

X

X

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

X

Plátno není tak těžké, jak se na první pohled může zdát

Ačkoliv se vzor plátna plete celkem z osmi párů, není se čeho bát. Nevyužíváme nikdy všechny najednou, ale bereme je pouze po dvou. Vždy máme jeden pár vodivý, se kterým pracujeme a postupně k němu připlétáme další páry. Vždy střídáme jednoduchou techniku postavenou na řetízku (ten bychom měli zvládnout ještě před tím, než zkusíme plátýnko):

  • Křížit
  • Kroutit
  • Křížit
  • A stále opakovat stejný postup v další řadě

Plátno na očka

Pokud chceme vytvořit plátno na očka, připevníme si na herduli sedm špendlíků se sedmi páry paliček a osmý vodivý pověsíme na stejný již obsazený špendlík zleva. Vodivý držíme v levé ruce a svislý v pravé a překřížíme prostřední paličky, překroutíme postranní páry a vnitřní opět překřížíme – tento styl známe od řetízku. Svislý pár, který máme nyní v levé ruce, necháme volně ležet, přendáme si do ní vodivý pár a vezmeme v řadě následující paličky. Celý postup následně opakujeme, až vystřídáme všechny páry z řady. Na konci zapíchneme špendlík na vyznačené místo, vodivý pár jednou překroutíme a vracíme se v řadě.

Plátno za dva páry

Dalším už poněkud složitějším typem je plátno za dva páry. Opět přišpendlíme na herduli sedm párů, ale vodivé paličky nyní píchneme mírně bokem z rovné řady. Vezmeme vodivý pár a první svislý, provedeme kroucení zprava do leva a následně dopleteme klasické očkové plátno do konce celé řady. Tam vodivý pár jednou a svislý třikrát kroutíme, uděláme plátno a vodivý odložíme. Následně poslední svislý jednou kroutíme a vytvoříme plátno v druhé řadě. Na jejím konci zase opakujeme stejný postup.

X

Napsat komentář