Paličkování řetízku – základ, se kterým byste měli začít

Paličkovací technika je kombinací několika různých vazeb, které vznikají různým vzájemným překřižováním nití, jež máme namotané na paličkách. My si nyní ukážeme nejzákladnější a nejjednodušší typ a tím je řetízek. Jeho paličkování zvládne i úplný začátečník – právě s tímto vzorem se většina lidí setkala jako s první krajkářskou technikou.

Paličkování – Úvodní video

X

X

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

X

Co budeme potřebovat?

Na paličkování řetízku si připravíme dvoje paličky – čtyři kusy, to znamená dva k sobě navázané páry. To je nejmenší počet paliček, který je možný pro vytvoření pevného vzoru z nití. Délku materiálu volíme podle toho, jak chceme mít řetízek dlouhý – zpočátku můžete vyzkoušet cca 15 centimetrů nebo i více.  Kromě herdule, na které budeme paličkovat a na které nám budou pomocí špendlíků pro první uchycení nitě upevněny, není nutné další vybavení – žádné jiné špendlíky nebo háčky.

Návod na paličkování

Máme na herduli čtyři paličky. Začneme křížením prostředních dvou – pravou nit přendáme horem na pozici levé paličky. V druhém kroku budeme kroutit obě dvojice paliček a následně se vrátíme jen ke středu, kde zase bude probíhat křížení. Postup opakujeme pořád dokola, až nám začne vznikat tvar řetízku, jehož celé kouzlo spočívá v takto jednoduchém postupu.

  • Křížit prostřední dvojici
  • Kroutit obě postranní dvojice
  • A opakovat celé od začátku

Rady k paličkování řetízku

Než začnete s paličkováním i tak jednoduchého vzoru, jako je řetízek, je dobré si ovládání paliček nacvičit nanečisto, abyste už nemuseli na jejich pohyb myslet, když se chcete soustředit na nový vzor. Měli byste už mít vyzkoušeno, jak se vám s paličkami pracuje, a měli byste mít zažitá základní pravidla, jako že křížení probíhá vždy doprava. Při vytváření řetízku držíme u kroucení paličky dále od sebe a tím si vzor přirozeně utahujeme, aby nebyl moc volný. Pokud budeme mít mezi nimi dostatečný rozestup, budou nám nitě v řetízku hezky pevně doléhat. Nikdy ho neutahujeme stylem uzlování.

X

Napsat komentář