Naučte se základní techniku pohybu paliček, než začnete s tvorbou krajky

Technika paličkování vyžaduje určitou míru šikovnosti, ale především cviku. Čím déle na svém umu pracujete, tím lépe ho ovládnete. Začátky paličkování a nejzákladnější techniky se může naučit úplně každý. Pokud vás bude výroba krajek bavit, je vždy na rozdíl od některých manuálně-kreativních koníčků se kam postupovat a stále se můžete v něčem zlepšovat nebo objevovat nové vzory a motivy.

Paličkování – Úvodní video

X

X

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

X

Techniky paličkování

První techniky paličkování začaly vznikat už v 16. století. Jednotlivé druhy krajek a s konkrétním způsobem výroby byly nejčastěji pojmenovávány podle místa, odkud pocházely a svůj název si jako jednoznačné označení udržely i po rozšíření do vzdálenějších končin. Mezi ty nejznámější patří například: bruselská, mechelenská, anglická, valencienská, florentská, španělská, vamberecká nebo torchonská. Druhy krajek jsou složeny z různých vazebných kombinací efektů. Mezi základní a nejjednodušší vazební kombinace patří například řetízek nebo plátno a mezi efekty jsou známé pikotky, pavoučky, vločky či obtahovačky. Všechny kombinace a efekty se skládají z jednoduchých technik pohybu paliček:

  • Kroucení – přehození pravé nitě přes levou
  • Křížení – opačný postup tzn. přehazování levé nitě přes pravou
  • Polohod – současné kroucení a křížení
  • Hod – spojení dvou polohodů

Vyzkoušejte si nanečisto

Než se pustíte do prvního paličkování, vyzkoušejte si nanečisto nejen přípravu celé herdule (válce, na kterém pak budete tvořit krajky), ale i navíjení nitě na paličky a práci s nimi. Naučte se, jak se jaký pohyb paličkou jmenuje, abyste se mohli v návodech snáze orientovat a nemuseli vždy dohledávat, co jaký výraz znamená. Nemusíte ihned vytvořit určitou vazební kombinaci, natož nějakou konkrétní krajku – důležité zjistit, jak technicky celou činnost provádět. Potom už hurá na nejjednodušší řetízek a další základy, jež jsou prvním krokem pro každého, kdo se učí paličkovat.

X

Napsat komentář