Naučte se správně namotávat nitě na klasické i pláštíkové paličky

Pokud chcete, aby vám práce šla od ruky a byl výsledek dle vašich představ, je správné namotání paliček velice důležité. Čím důsledněji a pečlivěji si nit na paličky namotáte, tím lépe budou při vytváření krajky ovladatelné a budou vás lépe poslouchat. Vyhnete se také problémům a ztrátě času se znovu-navíjením. Existují i stroje, které nit umějí namotat za vás, ale každá správná krajkářka by měla navinutí zvládnout i ručně.

Paličkování – Úvodní video

X

X

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

X

Jak správně postupovat?

Nejprve je třeba si odhadnout, jak dlouhou nit budeme potřebovat. Lepší je se naučit poznat, jaká délka je již na paličce navinutá a pro první paličku ji namotávat přímo z klubka, aby se nedrchala a nešpinila. U druhé paličky je již nutné materiál z klubka odstřihnout. Pokud děláte například jen malý ornament, nemusí být palička plně namotaná; raději šetřete materiálem. Pokud jste pravák, držte paličku levou rukou a tou pravou manipulujte s nití a obtáčejte s ní paličku.

  • Palcem levé ruky přidržte nit pod hlavičkou paličky
  • Namotáváme horem od sebe a spodem k sobě
  • Pro uchycení konečku pod návinem se snažte namotávat co nejvíce rovnoměrně

Po namotání dostatečného množství materiálu uděláme očko z nitě a provlečeme jím hlavičku paličky. Vzniklou smyčku utáhneme pod hlavičkou paličky. Návin se nám tak nebude samovolně rozmotávat. Pro druhou paličku použijeme stejný postup. Volná nit mezi nimi by měla měřit přibližně 20 cm, po zavěšení tedy dvakrát 10 cm.

Paličky s pláštíkem

Výše zmíněný návod platí pro klasické paličky. Pokud máme paličky s pláštíkem, nejprve jím protáhneme nit. Tu nenamotáváme pod hlavičku, ale na tělo paličky na její spodní část, aby se pláštíkem návin celý zakryl. Směr při namotávání volíme obrácený, než u klasické paličky. Až budeme mít dostatek materiálu, nasuneme pláštík a následně zajistíme za pomoci dvojité smyčky k hlavičce. Samozřejmě stejný postup opakujeme i u druhé paličky.

X

Napsat komentář