Chcete, aby byla krajka pevná? Přizpůsobte tomu styl paličkování a používejte tužení

Pokud má krajka jen být položena na pevném podkladu a sloužit jen k dekoračním účelům – například jako dečka přes televizi, není nutné její zpevnění. Chceme-li ji však postavit do svislé polohy nebo použít jako část oblečení, měla by být dostatečně pevná. Na využití myslíme ještě předtím, než začneme paličkovat a výsledek můžeme ještě cíleně ztužit.

Paličkování – Úvodní video

X

X

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

X

Tužení můžeme někdy nahradit pevným zpracováním

Pokud se chcete vyhnout tužení, tak při vybírání vzoru pro krajku berte ohledy na to, jak bude používaná. Hustější a pevnější vzor mnohdy pomůže k tomu, aby nebylo dodatečné zpevňování již nutné. U některých paličkovaných krajek, které mají být třeba obrazem s pevně daným tvarem nebo u těch, které chceme použít jako pevné vánoční či velikonoční ozdoby, se však tužení stejně nevyhneme.

Co používat na tužení?

Pokud se rozhodneme, že je třeba krajku kvůli jejímu motivu nebo využití ztužit, máme na výběr hned z několika prostředků. Vybereme si takový, který bezpečně zvládneme použít a zároveň, který se hodí k dané krajce – například pro dečky je vhodný škrob, pro opravdu pevné ozdoby dokonce lepidlo – celkově můžeme zvolit například:

  • Lepidlo Herkules
  • Cukrovou vodu
  • Perchloretylen
  • Škrob

Každá z uvedených látek má jiné vlastnosti. Ať už jde o náročnost aplikace, výslednou tvrdost a vzhled nebo dobu schnutí, vyzkoušejte různé a vyberte si tu, co vám nejvíce vyhovuje. Existují samozřejmě i přípravky určené speciálně pro tužení krajky. Také může výrazně pomoci v pevnosti jen přežehlení napařovací žehličkou mezi dvěma látkami.

Další důležité rady

Před tužením si vše připravte předem na pracovní stůl a snažte se dodržovat maximální čistotu prostředí. Pokud paličkujete na kartonové desce, vždy na ni před začátkem práce umístěte folii, aby se vám barva a papír na krajku nepřilepily. Krajku nenamáčejte, maximálně navlhčujte a při schnutí zajistěte dobré větrání.

X

Napsat komentář