Olejomalba krajinky metodou Boba Rosse. Malujeme stromy a keře

Jak již název napovídá, tak při olejomalbě metodou Bob Ross se používají olejové barvy. Tyto barvy jsou typické tím, že obsahují malé částečky pigmentu v oleji. Nejčastěji se jedná o lněný olej. Barvy jsou pomalu schnoucí a pokud se dodá rozpouštědlo, jako například terpentýn, tak lze měnit jejich viskozitu. Zaschnutá barva se následně lakuje, což zvýší její lesk.

KURZ OLEJOMALBY METODOU BOB ROSS

X

X

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

Pokud již máte za sebou první obraz krajinky a umíte namalovat oblohu a hory, je potřeba dodat obrazu trochu života. Toho docílíme přidáním stromů a křovisek. V tomto případě využijeme zejména rovný štětec, tenký štěteček a vějířek.

Dodáváme obrazu život

V případě stromů hodně záleží na tom, v jaké jsou vzdálenosti. Pokud malujete stromy v dálce, např. na úpatí hory, budeme potřebovat vějířek nebo rovný štětec. V obou případech jimi budeme malovat špičaté jehličnaté stromy. Vhodnější je vějířek, ale pokud si správně naberete barvu, lze toho docílit také rovným štětcem. Vždy malujeme hranou štětce.

Pokud malujete stromy, které jsou blíže k pozorovateli, např. na bližším břehu jezera, tak kromě využití vějířku pro malování tvaru stromu, bude potřeba také tenký štětec, kterým domalujete detaily větviček. Vždy záleží na tom, na jakou míru detailů si v obraze ještě troufáte.

Křoviny také patří k zeleni

Abychom neměli na obraze pouze osamocené stromy, je potřeba dodat také běžný podrost. Toho docílíte přidáním křovisek. Při malování křovisek, ale také travin, nenabírejte na štětec mnoho barvy. Nanášený podklad musí být v tenčí vrstvě, protože jej bude potřeba následně prosvětlit. Kdybyste měli na štětci barvy příliš, budete jí mít také mnoho na plátně.

Vezměte tedy vějířek a naberte přiměřené množství barvy. Využijte barvu, kterou jste použili již na stromy. Nanášení barvy na plátno provádějte se štětcem kolmo k plátnu, a to:

  • Silnějším přitisknutím vějířku
  • Následným prohnutím na chlupech a vrácením zpět

Tím vytvoříte tzv. nátisk. Pokud byste provedli tah, tak nedocílíte realistické vzhledu křovin a budou patrné obrysy po tahu štětce. To rozhodně nechceme.

Nyní se dostáváme do již zmíněné fáze zesvětlení, díky které vytvoříme členitá křoviska. Použijte kadmiovou žlutou barvu, světle zelenou a podkladovou barvu. Bílý podklad používáme jako médium k změkčení a zesvětlení libovolné barvy. Namíchejte barvu vějířkem na paletě a proveďte metodu nátisku na vybraná místa, stejně jako výše.

X

X

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

Napsat komentář