Olejomalba jako malířská technika. Jak se vyvíjela?

Jak již název napovídá, tak při této metodě Boba Rosse se používají olejové barvy. Tyto barvy jsou typické tím, že obsahují malé částečky pigmentu v oleji. Nejčastěji se jedná o lněný olej. Barvy jsou pomalu schnoucí a pokud se dodá rozpouštědlo, jako například terpentýn, tak lze měnit jejich viskozitu. Zaschnutá barva se následně lakuje, což zvýší její lesk.

KURZ OLEJOMALBY METODOU BOB ROSS

X

X

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

Historický vývoj olejomalby

Historie olejových barev sahá až do Anglie do 13. století, kdy se s nimi vytvářely jednoduché dekorace. Od 15. století pak slouží v širokém měřítku ale také pro malířskou tvorbu. Olejomalba jako taková se vyvinula z mastných temper a zajímavostí je, že jde v podstatě o následovníka vaječné tempery, kde se barevné pigmenty pojily vaječnými žloutky.

Olejomalba procházela vývojem, tak jak pokračoval také vědeckotechnický vývoj. V počátcích byl problém s tmavnutím barev, protože nebylo známé vhodné ředidlo. Až technická revoluce přišla s vynálezem terpentýnu. Díky tomu bylo možno začít olejové barvy:

  • Vrstvit přes sebe
  • Používat tenčí vrstvy

Podkladové vrstvy pigmentu s možností přetírání jinými tenčími vrstvami znamenaly rozšíření možností malby. Pokud jsou olejové malby nanesené v tenké vrstvě, tak je také jejich zasychání podstatně rychlejší.

S olejomalbou se pojí známá jména

V renesanční Itálii techniku uplatňoval všem dobře známý Leonardo da Vinci, to se psala 2. polovina 15. století. Zatímco dříve se malovalo běžně na dřevo nebo kovové fólie, malba na plátno přišla až později. Olejomalbu zde používali také umělci jako Rembrandt nebo Rubens.

Přestože se ve 20. letech nahrazovala olejomalba hojně akrylovými barvami, které jsou charakteristické svými zářivými odstíny, tak nikdy nevymizela. Je považována za výsostné výtvarné médium. Je to zkrátka technika, která má své osobité a zcela nezaměnitelné kouzlo.

X

X

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

Napsat komentář