Olejomalba a malířské techniky. Podívejte se na ty nejznámější z nich

Malířských technik je celá řada a platí to také pro používání olejových barev. Malba je umělecký tvůrčí proces, je prostředníkem pro vyjádření umělce. Při malbě se proto nemusí používat ani štětce a fantazii se meze nekladou. Umělci také běžně pracují s tím, do jaké míry nechají barvu na plátně zaschnout, případně zda malují do mokrých barev. V základu si můžeme rozlišit techniky malby na dvě kategorie.

KURZ OLEJOMALBY METODOU BOB ROSS

X

X

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

Dle způsobu nanášení

První klasickou metodou je malba štětcem. K malbě se používá široká škála štětců, které se mohou lišit nejen velikostí, ale také mohou být kulaté či ploché. Nejmenší štětce se používají pro drobné linie, kde je potřeba přesnosti tahu. Ty největší pak bývají často používané avantgardními umělci. Většina malířů ale využívá při malování štětcem zejména schopnosti:

  • Nanášet barvu přesněji
  • Nanášet barvu v tenké vrstvě

Další metodou je tzv. pastózní metoda, kdy dochází k nanášení barvy přímo z tuby nebo malířskou špachtlí. Nejčastěji se používá tato technika pro vyjádření stylů jako je expresionismus. Není tak přesná jako nanášení štětcem, vrstvy jsou silnější a déle schnou.

Malovat lze ale čímkoliv. Již jsme zmínili avantgardní umělce, ti běžně používají třeba ruce. Dokonce jsou známy případy malování ňadry, které praktikuje jistá malířka. Jedná se ale už řekněme spíše o výstřelky, než nějak zařaditelné malířské techniky.

Dle počtu barev

Existuje vrstvená technika, která využívá pokročilé způsoby umělecké tvorby. Základ tvoří podkresba, která představuje hlavní motiv obrazu. Jde o hrubou malbu, která nemusí být příliš detailní ani barevně přesná. Následuje podmalba, což je tzv. podkladová vrstva, která zachycuje světelnost a plasticitu. Poté vzniká vlastní malba. Finále je o stínování a detailech, čímž se zvyšuje barevná hloubka.

Druhou variantou je Alla prima, což je v italštině něco jako „na první dobrou“. Maluje se najednou tzv. mokrým do mokrého, kdy se nečeká na zaschnutí vrstev. Takto tuto metodu dnes zpopularizoval Bob Ross, i když má svůj původ již v 19. století.

X

X

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

Napsat komentář