Jednoduchý enkaustický obrázek. První kroky k velkým dílům

Myslíte si, že nemáte výtvarný talent? Enkaustika, metoda malování horkým voskem, vás vyvede z omylu. První kroky jsou vždy nejtěžší, ale o to větší je pak uspokojení z překvapivého výsledku, který jste možná sami nečekali. V tomto článku si zkusíme namalovat úplně jednoduchý obrázek za použití základních pomůcek, které najdete doma. Jste připraveni?

x

Bez speciálních pomůcek

Na enkaustiku se používají speciální vosky, ten ale do začátku vůbec mít nemusíte. Pokud si chcete pouze vyzkoušet, zda by vás tato metoda zaujala a hlavně bavila, protože o to tady jde především, tak vám postačí také:

  • Obyčejná svíčka
  • Voskové pastelky

Aspoň jedno z toho doma jistě najdete. Dále potřebujete dřevo, plátno nebo voskovaný papír, vhodné je mít po ruce utěrky nebo ubrousky. A to nejdůležitější? Samozřejmě obyčejná žehlička. Nicméně pozor, nikoliv napařovací. Poslouží tak třeba stará žehlička po mamince.

Tvoříme první enkaustický obrázek

Máte vše potřebné a nyní stačí popustit uzdu své fantazie. Výsledné dílo je vždy originální. Čím více budete improvizovat, tím osobitější bude výsledek. Postup je přitom naprosto jednoduchý a zvládne jej kdokoliv.

Nejprve si nahřejte žehličku. Zpočátku nastavte teplotu spíše nižší a postupně zkusíte přidávat, abyste zjistili, jaká teplota je ideální. Nyní na žehličku naneste vosk, který následně jednoduše obtisknete třeba na připravený voskový papír.

Nyní přichází prostor pro vaši improvizaci. Můžete zkoušet se žehličkou vosk roztírat různými pohyby, můžete vyzkoušet různý tlak na žehličku a případně také sklon. Tím lze dosáhnout rozličných efektů. To platí také pro přidávání dalších barev. Vznikne vám tak barevné expresivní dílo. Pokud se vám výsledek nelíbí, lze jej dotvarovat třeba horkovzdušnou pistolí. Vosk můžete také domalovat barvami nebo doplnit různé přírodní materiály a dekorace a použít jej tak jako základ pro koláž. Vše je jen na vaší fantazii.

ÚVODNÍ VIDEO – ENKAUSTIKA

x

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

x

„Po shlédnutí ukázkových částí zdarma jsem byla chycena do pasti 🙂 Ihned jsem si objednala enkaustickou žehličku, pero, vosky i papíry, zakoupila celý tento kurz a bylo vymalováno. Skvělý kurz, skvělá lektorka, moc děkuji.“

Napsat komentář