Enkaustikou můžeme vyzdobit originální záložku do knihy

Nezaměnitelná vůně knihy jistě přirostla k srdci mnohým z vás. Proto také v době elektronických čteček či tabletů mnozí preferujeme klasickou vázanou knihu. Subjektivně z ní zkrátka máme větší radost a čte se nám z ní lépe než z displeje čtečky. Abychom ale věděli, kde jsme posledně přestali číst, potřebujeme záložku. Ukažme si, jak takovou záložku vyrobit s využitím enkaustických technik.

x

Tvorba předlohy pro záložku

Než začneme, je třeba si vyjasnit, jaké pomůcky a nástroje budeme potřebovat k vlastní práci. Kromě enkaustického vosku a žehličky je to samozřejmě také enkaustický papír. Dále pak:

  • Pravítko s ryskou
  • Nůžky, tužka,
  • Malířská páska a vteřinové lepidlo

Vezměte arch papíru a narýsujte si na něj předlohu pro vlastní záložku. Záložka bude překládaná čtvercového tvaru se zobáčkem na slepení při jedné ze stran. Takový tvar nám umožní záložku nasadit na roh stránky. Proto si narýsujeme dvojici čtverců o stranách ideálně 10 centimetrů. U jedné ze spodních nebo horních stran vytvoříme zobáček, který bude sloužit jako plocha pro slepení. Stačí rozměr jednoho centimetru, přičemž hrany zkosíme do tvaru lichoběžníku. Předlohu tedy máme hotovou.

Nyní je potřeba předlohu samozřejmě vzorně vystřihnout. Malířskou páskou přelepte zobáček, který je určen ke slepení záložky. Je to z toho důvodu, aby se vám na něj nenasel vosk, který je mastný a lepidlo by tudíž špatně drželo.

Malujeme originální záložku

Záložka je ideálním materiálem pro tvorbu abstraktních obrazců. Uplatní se zde tedy zejména tvorba s využitím žehličky. Můžete si tak velmi rychle vytvořit spousty originálních a třeba i tematických záložek dle žánru knihy. Jakmile máte obrazec hotový, odstraňte malířskou pásku a můžete záložku slepit.

Abychom si voskem nešpinili stránky knihy, je nyní potřeba finální úpravy. Vyčkejte ale na zaschnutí lepidla. Finální úpravy docílíme přeleštěním záložky s využitím starých nylonových punčoch.

ÚVODNÍ VIDEO – ENKAUSTIKA

x

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

x

„Po shlédnutí ukázkových částí zdarma jsem byla chycena do pasti 🙂 Ihned jsem si objednala enkaustickou žehličku, pero, vosky i papíry, zakoupila celý tento kurz a bylo vymalováno. Skvělý kurz, skvělá lektorka, moc děkuji.“

Napsat komentář