Enkaustika profesionálně. Jaké lze koupit pomůcky a proč je chtít?

Pomůcky pro enkaustiku to není jen enkaustická žehlička, enkaustické barvy nebo speciální papír a kartony. Abyste mohli ze svých maleb tvořit skutečná mistrovská díla a mohli s voskem pracovat skutečně bez omezení, tak je vhodné pořídit si ještě další nástroje, které vám nechají ve tvorbě zcela volnou ruku.

x

Když chceme něco navíc

Pokud už máte s enkaustikou určité zkušenosti a patříte mezi pokročilé zkušené mazáky, tak se neobejdete bez enkaustického pera. To nabízí různé nástavce a umožňuje vytvářet předdefinované tvary dle tvaru nástavce nebo různé hroty, které vám nechají volnou ruku při malování libovolných křivek. Díky této pomůcce lze posunout vaše malby na novou úroveň.

Pokud máte pero, tak se vám může hodit i vyhřívaná deska. Zde nepotřebujete žehličku, ale můžete tvořit přímo na desce samotné. Na tu lze položit enkaustický papír a díky tomu je možno:

  • Pracovat s trvale roztaveným voskem
  • Použít další techniky tvorby

Je to velká výhoda a zase vám to umožní odlišné pojetí přístupu k tvorbě obrazu. Nicméně zatímco pero koupíte do 700 korun, tak na vyhřívanou desku si připravte řádově tisíce. Pokud však chcete pouze nahřívat lahvičky s voskem, tak můžete použít i klasickou enkaustickou žehličku jako plotnu (umístit do držadla žehlící plochou nahoru).

Dodatečné nahřívání a škrabání

Další důležitá pomůcka, kterou začátečníci často nahrazují fénem, je horkovzdušná pistole. Tu ale má doma i nejeden kutil, takže v tuto chvíli již mnozí možná máte nakoupeno. Lze díky ní natavit a rozfoukávat vosk na papíře. Vytvoříte tak jakoby efekt rozmazání, kdy jsou ostré linky rozetřeny.

V neposlední řadě musíme zmínit také škrabku. Ta vám umožní zasahovat do již částečně ztuhlého vosku a vyškrabat v něm další obrazce. Pokud škrabku nemáte, tak i zde lze experimentovat, třeba můžete využít vidličku.

ÚVODNÍ VIDEO – ENKAUSTIKA

x

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

x

„Po shlédnutí ukázkových částí zdarma jsem byla chycena do pasti 🙂 Ihned jsem si objednala enkaustickou žehličku, pero, vosky i papíry, zakoupila celý tento kurz a bylo vymalováno. Skvělý kurz, skvělá lektorka, moc děkuji.“

Napsat komentář