Enkaustika nejsou jen abstraktní obrázky. Zvládněte toho ještě více!

Jako technika malby je enkaustika velmi tvárná. Po krkolomných začátcích a mnoha obrazech vás ale možná již omrzely abstraktní obrázky, které jsou tvořeny zejména s využitím žehličky. Říkáte si, že vypadají jeden jak druhý. Ale troufnete si na malbu vyobrazující realitu kolem nás? S enkaustikou se nemusíte bát ani takové výzvy, přitom nemusíte být malíři. Ukážeme vám, jak na to.

x

Připravujeme se na velké dílo

Jediné, co budete potřebovat, je chuť k experimentům a bavit se hrou s barvami. Než začneme, podívejme se na věci, které budete potřebovat:

  • Ubrousek s motivem
  • Enkaustický vosk a průhledný vosk
  • Enkaustickou žehličku a pero
  • Enkaustický papír

Nejprve si řekněme ještě pár slov k volbě ubrousku s motivem. Pro začátek je dobrá tématika květin. Ubrousky s motivy nakoupíte běžně ve výtvarných potřebách, pokud byste nebyli úspěšní třeba v supermarketu. Nyní je potřeba motiv z ubrousku vytrhat, podobně, jako když připravujete fotografii pro enkaustickou koláž. Opět nám jde o to, abychom dosáhli neostrých hran, proto nepoužívejte nůžky. Ubrousky bývají třívrstvé, sejměte tedy horní vrstvu, kterou jako jedinou budeme potřebovat.

Tvoříme dle předlohy

Nyní se můžeme pustit do samotné tvorby. Na enkaustický papír naneste do místa, kde chcete umístit ubrousek s motivem, transparentní vosk. Ten si samozřejmě rozehřejte předem na žehličce. Vložte motiv do vosku a na něj naneste další vrstvu průhledného vosku. Dělejte to opatrně, protože ubrousek je jemný. Nyní na okolí motivu mimo ubrousek použijte barevné vosky dle libosti.

Teď máte v podstatě hotovo. Můžete ale pokračovat pro daleko efektnější výsledek, kdy nepůjde poznat, že jde o ubrousek překrytý transparentním voskem. Je to snadné. Enkaustickým perem vybarvíte detaily květin. Používejte vždy takové barvy, které obsahuje rovněž motiv samotný.

ÚVODNÍ VIDEO – ENKAUSTIKA

x

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

x

„Po shlédnutí ukázkových částí zdarma jsem byla chycena do pasti 🙂 Ihned jsem si objednala enkaustickou žehličku, pero, vosky i papíry, zakoupila celý tento kurz a bylo vymalováno. Skvělý kurz, skvělá lektorka, moc děkuji.“

Napsat komentář