Enkaustické vosky a základní principy práce s barvami

Abychom dosáhli kýžených výsledků a byli se svou malbou enkaustickou technikou opravdu spokojeni, je potřeba k tomu využít speciálních enkaustických vosků. Ty se velmi dobře taví a pokud zvolíte kvalitní vosk a máte další výbavu jako žehličku a enkaustické pero, bude s voskem radost pracovat. Pojďme si nyní o vosku říci něco více a podívat se, na co byste si měli dávat pozor.

x

Evropské enkaustické vosky

Nejlepší variantou, kterou můžete použít, jsou tzv. evropské enkaustické vosky. Jedná se o přírodní vosky obsahující barevný pigment a příměs živice. Taví se při teplotách od 60 stupňů celsia a v tekutém skupenství mají úžasnou vůni včelího vosku. I to přispívá k relaxační atmosféře, kterou vám technika enkaustiky dokáže doma navodit.

Vosky koupíte v barevných sadách od 8 do 48 odstínů, ale existuje celá řada doplňkových odstínů a dalších barevných variant, které upřednostňují určitou teplotu barev a barevnou paletu. Ze sady 48 barev však dokážete namíchat libovolný odstín. Sady jsou zpravidla ve formě bločků nebo tyčinek. Je v zásadě jedno, kterou variantu zvolíte, jde pouze o tvar, v jakém je vosk vylisován.

Principy míchání barev

Bude se vám pro malbu technikou horkých vosků hodit také průhledný, či chcete-li transparentní, vosk. Ten má tu důležitou vlastnost, že umožňuje ředit intenzitu barev. Dokáže nám také propojit jednotlivé barvy navzájem.

Pokud ředíte a mícháte odstín, dělejte tak přímo na malířské paletě, v tomto se vosky od jiných technik malování nijak neliší. Základní míchání je jistě všem zcela dobře známé:

  • Modrá + žlutá = zelená
  • Červená + modrá = fialová
  • Žlutá + červená = oranžová

Zatímco transparentní vosk ředí intenzitu barev, tak pokud přidáte vosk černý, naopak barvu ztmavíte. Důležité je také přidání bílé barvy, kdy dosáhnete jemnějších odstínů a dnes tolik populárního pastelového nádechu.

ÚVODNÍ VIDEO – ENKAUSTIKA

x

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

x

„Po shlédnutí ukázkových částí zdarma jsem byla chycena do pasti 🙂 Ihned jsem si objednala enkaustickou žehličku, pero, vosky i papíry, zakoupila celý tento kurz a bylo vymalováno. Skvělý kurz, skvělá lektorka, moc děkuji.“

Napsat komentář