Enkaustické nástroje udržujeme v čistotě. Jak na to?

Vzhledem k tomu, že se k malbě technikou enkaustiky používá roztavený vosk, je zřejmé, že veškeré náčiní nám znečistí. Abychom je mohli používat spokojeně po dlouhou dobu, je také potřeba věnovat se jejich údržbě a důslednému správnému čištění. To je důležité také proto, abychom si nevnášeli nečistoty z předchozí malby do nového díla. Pojďme se podívat na to, jak tedy nástroje perfektně vyčistíme.

x

Nejcitlivější je žehlička

Začneme jedním ze základních nástrojů, a tím je bezpochyby enkaustická žehlička. Zde si dejte pozor na použití nějakých čistících prostředků z kuchyně, opravdu to není vhodné. Můžete poškodit jak plastové části přístroje, tak především nerezovou žehlící plochu, kde může dojít k:

  • Poškrábání
  • Chemickému narušení

Pokud si koupíte sadu enkaustických vosků, tak v ní najdete většinou také dvojici čistících voskových bloků. Ty jsou určeny právě k čištění nerezových částí žehličky. Díky jejich přírodnímu složení a jemnosti nehrozí žádné chemické ani mechanické poškození. Abychom však žehličku správně vyčistili, je potřeba ji mít zapnutou a nastavenou na druhý výkonnostní stupeň. Jinak by samozřejmě čistící blok neplnil svou funkci. Po procesu čištění stačí žehličku otřít bavlněným hadříkem nebo ubrouskem. Samozřejmě si ji předtím nezapomeňte vypnout.

Nyní se dostáváme k tomu, co jsme zmínili již v úvodu. Je důležité také čištění pro zabránění znečištění malby. A to i v průběhu tvorby jednoho díla. Pokud třeba přecházíte mezi tmavými a světlými odstíny, zbytky tmavého vosku vám znečistí světlý odstín. Proto je potřeba i zde použít čistící bloky.

Dočištění ostatních nerezových nástrojů

Také nástroje jako je škrabka, je potřeba udržovat. Jsou rovněž z nerezu a zde použijte terpentýn. Nejlepší je ten čistě přírodní, balzámový. Ten totiž nepáchne jako chemická varianta a nehrozí poškození choulostivých částí nástrojů.

ÚVODNÍ VIDEO – ENKAUSTIKA

x

(Pro získání lekcí ZDARMA stačí pouze provést BEZPLATNOU registraci a VYPLNIT e-mail a heslo, ihned Vám budou videa ZPŘÍSTUPNĚNA)

x

„Po shlédnutí ukázkových částí zdarma jsem byla chycena do pasti 🙂 Ihned jsem si objednala enkaustickou žehličku, pero, vosky i papíry, zakoupila celý tento kurz a bylo vymalováno. Skvělý kurz, skvělá lektorka, moc děkuji.“

Napsat komentář