Zahájení biologické léčby Crohnovy nemoci. Jaké látky se používají?

Ačkoliv je jako moderní způsob léčby více než optimální pro pacienta, protože pracuje s látkami přirozenými lidskému organismu, tak si na ni člověk postižený Crohnovou nemocí může taky velice dlouho počkat. Biologická léčba je totiž samozřejmě drahá, a to je asi ten základní kámen úrazu. Jak se říká, za vším hledej peníze. Zdraví nevyjímaje.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Crohnově chorobě

Kdo má nárok na biologickou léčbu?

V prvé řadě jde o to, že to nebývá při léčbě první volba. Zpravidla se podává až v případech, kdy si pacient již navykl na kortikosteroidy, a tak u něj tato forma potlačování projevů Crohnovy choroby již nezabírá. Lékaři by samozřejmě neměli váhat s biologickou léčbou, pokud mají podezření na vysoké riziko a komplikovaný průběh onemocnění, ale v praxi to často není na nich samotných, ale na tom, zda léčbu uhradí pojišťovna.

Větší šanci dostat se k biologické léčbě mají pacienti, kteří ještě nikdy tímto způsobem léčeni nebyli. U těch pacientů, u kterých již byla v minulosti biologická léčba ukončena, se důkladně posuzuje, z jakých příčin tomu tak bylo a proč je potřeba opětovně.

Které biologické látky jsou pro léčbu dostupné?

Pokud budete mít to štěstí, projdete sítem, a ukážete se jako vhodný kandidát na tento moderní způsob léčby, tak bude při léčbě použito tzv. protilátek. U střevních zánětů, jako je právě Crohnova choroba, se podávají protilátky proti tumor nekrotizujícímu faktoru alfa (TNF-α). Varianty jsou následující:

  • Inflifimab (Remicade)
  • Adalimumab (Humira)
  • Certolizumab-pegol (Cimzia)

Posledně jmenovaná látka se využívá pouze ve Spojených státech a ve Švýcarsku. U nás je ale od roku 2014 k dispozici také golimumab. Od roku 2016 pak rovněž zcela nový způsob biologické léčby pomocí antiintegrinové protilátky – vedolizumab (Entyvio). Ten lze použít na středně těžký až těžký průběh Crohnovy choroby, tak ulcerózní kolitidy. Jeho unikátnost je v obojím použití.

Napsat komentář