Účinnost biologické léčby Crohnovy choroby? Rovných 80 – 90 %!

U lidí, u kterých se v průběhu života projeví autoimunitní onemocnění zvané Crohnova choroba, případně Crohnova nemoc, je nejčastěji v první fázi nasazena léčba kortikosteroidy. Za předpokladu, že tato léčba již nefunguje, nebo u pacienta vyvolává výrazné nežádoucí účinky, lze za určitých předpokladů přistoupit k tzv. léčbě biologické.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Crohnově chorobě

Neustálý vývoj biologické léčby

Biologická léčba není zase taková horká novinka, ale je to přece jen nový obor, který se neustále výrazně vyvíjí. Proto lidé, kteří byli dosud odkázáni na konvenční léky, získávají rok od roku nové možnosti léčby, nebo se k nim medicínské laboratoře po celém světě aspoň přibližují. Platí to také pro ty, které trápí autoimunitní onemocnění, jako je třeba právě Crohnova nemoc. Autoimunitní onemocnění se totiž biologicky dá léčit velice úspěšně. A také při vývoji protilátek na biologické bázi se v průběhu let objevují stále nová řešení.

V posledních letech se například objevila látka vedolizumab (Entyvio), která představuje novou variantu biologické léčby díky antiintegrinovým protilátkám. Účinkuje jak na Crohnovu nemoc, tak na ulcerózní kolitidu. Nejdéle se používají inflifimab (Remicade) a adalimumab (Humira), a to již od roku 1998.

Účinnost biologické léčby v praxi

Právě u posledních dvou jmenovaných látek máme v současnosti asi největší vzorek pacientů, na kterém lze demonstrovat účinek biologické léčby. Procentuální vyjádření hovoří takto:

  • Crohnova choroba: 80 – 90 %
  • Ulcerózní kolitida: 70 – 80 %

A to v obou případech jde už o první fázi podávání léku! Není to tedy jen o míře účinnosti, ale také o rychlosti zlepšení zdravotního stavu, která je nesrovnatelná s jakýmkoliv jiným druhem léčby.

Přesto však ani biologická léčba není dokonalá. Jejím největším problémem je asi zajištění trvalého výsledku. Efekt léčby se ztratí u 10 – 15 % pacientů za rok. Největší množství přitom na léčbu nereaguje již po prvním roce.

Napsat komentář