Příčiny Crohnovy choroby. Proč se nemoc u člověka rozvine?

Crohnova choroba, či chcete-li Crohnova nemoc, je civilizační autoimunitní onemocnění postihující zánětlivými procesy zejména tenké střevo. Nemoc obecně postihuje celé trávicí ústrojí, ale tenké střevo bývá postiženo zdaleka v největší míře. Méně se pak záněty projevují v tlustém střevě nebo v dutině ústní a jícnu.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Crohnově chorobě

Léčíme následky, nikoliv příčinu

Konvenční léčba u Crohnovy choroby nejčastěji nasazuje kortikosteroidy s protizánětlivými účinky, imunosupresiva potlačující imunitu, případně antibiotika proti infekci jako doplněk. Novým směrem je také biologická léčba. Všechny tyto způsoby léčby však pouze mírní projevy nemoci, ať už s větším či menším úspěchem. Není to tedy léčba příčiny, ale pouze následků.

Pokud je vám diagnostikována Crohnova choroba, je dobré kromě konvenční léčby nasadit určitou formu diety, nepřetěžovat organismus trávením jídel, která jsou dráždivá. Je vhodné při vaření používat pouze základní suroviny a jíst především zásaditou a také bezlepkovou stravu.

Záhada autoimunitních onemocnění

Jelikož jde o autoimunitní onemocnění, tak jako u všech ostatních onemocnění tohoto typu neznáme přesnou příčinu. Je ale několik faktorů, které na rozvoj choroby mohou mít potenciálně vliv:

  • Dědičné predispozice
  • Potravinové alergie

Podezření je samozřejmě na dědičné predispozice čili že jde o genetickou záležitost. Asi u čtvrtiny nemocných lze nalézt ještě další osobu v blízkém příbuzenstvu. V dnešní průmyslově upravované stravě také přijímáme množství alergenů a ani si to často neuvědomujeme. Je to třeba takový lepek nebo laktóza.

V neposlední řadě ale může pomoci rozvoji onemocnění prodělání závažné bakteriální střevní infekce. Hovoří se také o nadužívání antibiotik a obecně mnoha léků, které je také v západním světě charakteristické. Léčiva totiž mimo jiné narušují střevní mikroflóru.

Napsat komentář