Pozadí Crohnovy nemoci aneb co jste možná netušili

Crohnova choroba, tento chronický zánět ve střevech, který ale postihuje také další oblasti trávicího traktu či některé jiné orgány a sliznice, bývá označován rovněž jako civilizační nemoc. To má ostatně společné s jinými autoimunitními onemocněními. Ty totiž nejčastěji postihují obyvatele průmyslově vyspělých zemí. Důvod jejich vzniku a celkově autoimunitní reakce vlastního organismu, však nejsou dosud lékařsky vysvětleny. Velkou roli ale zřejmě hrají dědičné predispozice.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Crohnově chorobě

Historické souvislosti

Docela složité je to už se samotným objevem a prvním popisem Crohnovy choroby. V roce 1932 popsala skupina amerických vědců neobvyklý zánět zakončení tenkého střeva na skupině 14 pacientů. Vůči dosud známým zánětlivým onemocněním se lišil jak charakterem, tak průběhem. Od té doby byla nemoc nazvána jako Crohnova-Ginsburgova-Oppenheimerova. Když však půjdeme hlouběji do historie zjistíme, že tito pánové zřejmě nebyli první. Byl zde také minimálně:

  • Antoni Leśniowski
  • Giovanni Battista Morgagni

Polský chirurg Antoni Leśniowski totiž v roce 1904 svá pozorování tohoto typu zánětu rovněž publikoval. A když zapátráme ještě hlouběji do historie, tak už v 18. století pozorování této nemoci provedl Giovanni Battista Morgagni. Pacient, kterého měl na starosti, měl totiž nevysvětlitelné bolesti břicha a průjmy, které byly zdánlivě bez příčiny. Bylo mu teprve dvacet let a zemřel několik let nato z důvodu prasknutí konce tenkého střeva (terminálního ilea). Je tak zřejmé, že Crohnova nemoc ve skutečnosti není tak docela pouze Crohnova, ale lékaři se s touto zdravotní komplikací setkávali již v dřívějších dobách a uměli ji popsat.

Výskyt dle etnické příslušnosti?

Velice zajímavě zní skutečnost, že dle některých pozorování se její četnost výskytu mění dle etnických skupin. Častěji se objevuje u pacientů židovského původu. Není ostatně nic neobvyklého, že s ohledem na drobné odlišnosti v genomu, mohou mít některá etnika vyšší odolnost vůči určitým genetickým mutacím.

Napsat komentář