Paraziti při léčbě Crohnovy choroby zatím úspěchy nepřinášejí

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou jako civilizační autoimunitní onemocnění problémem současné uspěchané doby. Odborně je lékaři označují jako nespecifické střevní záněty. Úspěšnost léčby se liší případ od případu, což je pro autoimunitní onemocnění typické. Z pohledu konvenční medicíny je onemocnění zatím nevyléčitelné a léčba dnes v podstatě znamená pouze mírnění projevů nemoci.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Crohnově chorobě

Množení vajíček parazita ve střevech

Výzkum v oblasti léčby střevních zánětů však nepolevuje, a tak se objevují stále nové metody, které by mohly být příslibem do budoucna. Jednou z posledních novinek je využití vajíček tenkohlavce prasečího. To je parazit, který se nechal kontrolovaně namnožit ve střevech člověka trpícího Crohnovou chorobou. Úkolem bylo, aby zaměstnal imunitní systém, který už pak během boje s parazitem neměl tolik volných prostředků, aby útočil na vlastní buňky v těle.

Výsledky testování a další možnosti

Výsledky klinických zkoušek a testování na subjektech však nebyly dostatečně průkazné. Nepodařilo se tak dosáhnout cíle, který je potřebný pro běžné nasazení takové léčby. Proto je k dispozici stále pouze experimentálně.

Na téma parazita promluvil v tomto směru gastroenterolog MUDr. Luděk Hrdlička, který tak v tuto chvíli vidí jako nejúspěšnější variantu kombinaci léčby:

  • Biologické
  • Imunosupresivní

Konkrétní způsob léčby se pak samozřejmě upravuje dle historie průběhu nemoci u pacienta, její aktivity a dalších okolností. Nespecifickými záněty střev podle Hrdličky trpí v česku na 42 tisíc lidí. Nemoc se jim zpravidla rozvine v rané dospělosti a bohužel ji mají jako nekončící boj na celý život.

Imunosupresivní léky se podávají již dlouhou dobu, jedná s o léky na potlačení aktivity imunitního systému. Biologická léčba je pak mnohem novější přístup, který je slibný v mnoha oblastech moderní medicíny.

Napsat komentář