Diagnostika Crohnovy choroby a nejčastější projevy onemocnění

Jako u každého onemocnění, také u Crohnovy choroby se postupuje od laického popisu komplikací pacientem, přes fyzické vyšetření až po laboratorní a zobrazovací metody. Pacienti obvykle přicházejí s bolestmi břicha a chronickým průjmem. Toto autoimunitní onemocnění se rozvíjí většinou u lidí mezi 20 – 40 lety.

První diagnóza

Protože se Crohnova nemoc nejčastěji projevuje v plné síle jako chronický zánět ve střevech, tak bolesti a průjmy jsou zřejmým příznakem. V průběhu fyzického vyšetření pak lze u pacientů nalézt typické změny na kůži a sliznicích. Mohou se projevit také na genitálu, ale zejména v oblasti konečníku. Zde se nejčastěji objevují tzv. píštěle.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Crohnově chorobě

O co se jedná? Pokud je již rozvinut zánět ve střevech, tak jde vlastně o nepřirozené propojení mezi oblastí střev postiženou zánětem a okolní tkání. Dochází k tomu z důvodu oslabení stěny střev. V případě Crohnovy nemoci tyto píštěle zpravidla ústí někam do okolí řitního otvoru. Právě proto mohou také nepříjemně zapáchat. Mohou způsobit dráždění pokožky, případně vést až k zánětu močového měchýře případně pochvy, které jsou v oblasti pánve. Někdy mohou být píštěle i první projev Crohnovy choroby, ale většinou se objevují až později a častější bývají v rané fázi neurčité mnohoznačné příznaky, jako je únava, úbytek na váze apod.

Podrobná vyšetření

Protože příznaky Crohnovy nemoci mohou být také příznaky řady jiných onemocnění, tak je třeba, aby si lékař byl jistý diagnózou. Provádějí se rutinní interní vyšetření a testy jako biochemický a hematologický rozbor krve. Důležitou roli ale hrají zobrazovací techniky, jako jsou:

  • Kolonoskopie a irigografie
  • CT a ultrazvuk

Nejčastěji se používá kolonoskopie, protože zavedením sondy si lze přímo prohlédnout sliznici střev. Je možno také provést biopsii a odebraný vzorek tkáně poslat na histologické vyšetření. Díky tomu lze spolehlivě stanovit diagnózu.

Napsat komentář