Crohnova choroba a neurčité projevy nástupu nemoci

Tento vzácný zánět trávicího ústrojí patří mezi autoimunitní onemocnění. U těchto typů onemocnění je obvyklé, že postihují větší množství systémů v organismu. V případě Crohnovy choroby často střevním problémům předchází mnohem dříve řada dalších komplikací, kdy jsou postiženy oblasti očí, kůže a sliznice, jater, slinivky břišní, ledvin a v neposlední řadě se obvykle projevuje také krevní homeostáza.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Crohnově chorobě

Nespecifické příznaky

Autoimunitní onemocnění jsou taková onemocnění, kde imunitní systém či jeho části reaguje na některé struktury vlastního organismu. Tím je také vlastně poškozuje. Jak jsme uvedli, Crohnova nemoc nepostihuje pouze trávicí trakt, ale u více než 40 % nemocných zasahuje i další části těla ještě před rozvojem střevních obtíží. Nicméně tyto příznaky jsou obvykle neurčitého charakteru, takže se podle nich ne vždy přijde na to, že pacienta čekají celoživotní útrapy právě s touto nemocí. Jsou to například:

  • Opožděný růst u dětí
  • Úbytek na váze a anorexie
  • Bolesti břicha a chronický průjem

Hovoříme v takovém případě o tzv. nespecifických příznacích, které mohou znamenat mnoho různých onemocnění. Poruchy růstu jsou však poměrně časté a pojí se s nimi také rozvoj osteoporózy. V oblasti kůže a sliznic se mohou objevit vředy v ústní dutině či zánět dásní. V oku pak zánětlivé postižení živnatky, která tvoří největší plochu stěny lidského oka.

Píštěle jako nejčastější komplikace

Velice častým projevem jsou také tzv. píštěle. To je nepřirozené propojení tkání kanálky. Lze to označit za důsledek šíření zánětu a může docházet k propojení oblasti zánětu s libovolným jiným orgánem v těle. Vzhledem k tomu, že Crohnova choroba tvoří zánětlivé procesy nejčastěji ve střevech, tak může dojít třeba k propojení střev a močového měchýře. Objevit se mohou také kolem konečníku, kde mohou být rovněž fisury, abscesy či anální řasy.

Napsat komentář