Crohnova choroba a její léčba. Jaké jsou možnosti?

Jelikož se u Crohnovy choroby jedná o autoimunitní onemocnění, tak jej lze označit jako nevyléčitelné. Je zřejmě do určité míry dáno i genetickými predispozicemi a současná léčba vám zajistí pouze mírnění následků tohoto onemocnění. Přesné příčiny vzniku nemoci nejsou lékařům známy, což je opět shodné také pro ostatní autoimunitní onemocnění. Zkrátka na tyto nemoci současná lékařská věda ještě nevyzrála. Ono je vlastně také otázkou, zda se jedná o nemoci v pravém slova smyslu, protože autoimunitní reakce je pouze reakcí vašeho organismu. Někdy se také proto hovoří o přehnané reakci imunitního systému na některé vnější podněty, jako je stres nebo prodělání nějaké závažné infekce, která následně může vyvolat autoimunitní reakci.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Crohnově chorobě

Více způsobů mírnění projevů

Pokud vám tedy byla diagnostikována Crohnova choroba, jaké současná medicína nabízí možnosti? V zásadě jsou tři varianty, a to:

  • Medikamenty
  • Chirurgický zákrok
  • Biologická léčba

Při mírnějším průběhu se používají léky na potlačení zánětu, které mohou mít jak podobu pilulek, tak také roztoků. Při dlouhodobé terapii se ale používají zejména kortikosteroidy. Při vážném průběhu se pak dávky zvyšují. V případě infekce se používají běžně antibiotika. Často se užívají také imunosupresiva, která potlačují funkci imunitního systému.

Pokud dojde ke komplikacím, které je potřeba odstranit, přistupuje se k chirurgickému zákroku. Při něm se odstraňují postižené úseky střeva. Během svého života musí operaci podstoupit až polovina lidí, kteří s Crohnovou chorobou bojují. Ani chirurgický zákrok samozřejmě ale nevede k zastavení autoimunitní reakce organismu.

Nejšetrnějším způsobem pro lidský organismus je pochopitelně biologická léčba. Na tu ale nedosáhne každý a zpravidla se používá až po selhání konvenčních metod.

Novinky v léčbě

V poslední době se objevila experimentální novinka, která dává pacientům novou naději na lepší život. Používají se k tomuto účelu larvy červa tenkohlavce prasečího. Osobám s Crohnovou nemocí se aplikuje jako kontrolovaná infekce. Díky tomu se imunitní systém zaměřuje na likvidaci parazita a odvrátí se jeho pozornost od poškozování vlastního organismu. Získá totiž jinou prioritu.

Napsat komentář