Biologická léčba Crohnovy choroby. Jak to funguje?

Nespecifické chronické střevní záněty, mezi které patří také Crohnova choroba, se léta léčily zejména kortikosteroidy a imunosupresivy, dnes je však již k dispozici také moderní metoda biologické léčby. Již každý o ní jistě někdy slyšel, zejména v médiích se o biologické léčbě často mluví v souvislosti s nádorovými onemocněními.

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba - jak žít a jíst kvalitně
Veronika Hanzlíková, autorka kurzu o Crohnově chorobě

Biologická léčba v lékařské praxi

Obecně se pod pojmem biologická léčba skrývají látky přirozeně se vyskytující v lidském těle. Mohou to být jak přímo látky, které se v našem organismu běžně vyskytují samy o sobě, tak molekuly od těchto látek odvozené. Obvykle se jedná o molekuly na bázi bílkovin, tzv. protilátky, které se mají spojit s látkami vyvolávajícími zánět. Díky této molekulární vazbě dojde ke snížení aktivity zánětlivého procesu. To může vést jednak ke zmírnění problémů, ale také ke kompletnímu odeznění potíží, které pacient pociťuje.

Vhodný pacient?

K biologické léčbě se v Česku bohužel stále přistupuje většinou až v případech, kdy se jiná konvenční léčba neujímá, případně má výrazné nežádoucí účinky. V případě Crohnovy choroby to jsou situace, kdy se stává neúčinná léčba kortikoidy. Zároveň by měl takový pacient mít:

  • Aktivní zánět
  • Píštěle jako projev Crohnovy choroby

Aktivita zánětu je důležitá pro navázání léčivých molekul na látky způsobující zánětlivé procesy. Pokud je zánět aktivní, tak je účinnost léčby vyšší. Aktivní zánět se pozná typickými problémy souvisejícími s Crohnovou nemocí, a také doprovodem mimostřevních problémů, jako jsou změny na kůži, otoky kloubů, zánětlivý proces v oblasti očí atd. Také druhotné projevy Crohnovy choroby jsou totiž pomocí biologické léčby dobře zvladatelné.

U pacientů, kteří mají problémy s tvorbou píštělí, je biologická léčba rovněž vhodnou variantou, avšak v těchto případech je nutný zároveň chirurgický zásah. V budoucnu se možná automaticky dočkají i pacienti po těžké operaci, ve snaze zabránit recidivě.

Napsat komentář